Prohlídka školní jídelny

Prohlídka školní jídelny

foto_šk.kuchyňV rámci výuky ČaSP děvčata VII.A s paní učitelkou Vlčkovou navštívily prostory školní kuchyně a jídelny, ve které se stravují žáci, učitelé a další personál školy i cizí strávníci. Paní vedoucí školní jídelny, Libuše Šílová, nás provedla téměř všemi prostorami. Ukázala nám různé druhy přístrojů a také vysvětlila, na jakém principu pracují. Viděly jsme například obří mrazící box, konvektomat (pečicí trouba), který připomínal obrovskou pec. Dále šlehače, porcovačku a děličku těsta, kráječe, velké varné hrnce o objemu 150 až 300 litrů, parní lázeň, obrovské litinové pánve, místnost pro přípravu studených salátů a další. V době naší návštěvy právě konvektomat hlásil zvukovým signálem nějakou závadu. A tak jsme mohly sledovat řešení problému, kdy byl tento přístroj naplněn pekoucím se masem. Dozvěděly jsme se také, že zaměstnanci jídelny připravují denně kolem 1 500 obědů, je možno si vybrat z několika druhů.

Naše školní jídelna vaří obědy pro pět škol i seniory. Mohou se zde stravovat také intolerantní děti, to znamená ty, které mají nějakou alergii (např. na lepek). Paní vedoucí nám také nám sdělila, že musí dodržovat velmi přísné bezpečnostní a hygienické předpisy, aby nedošlo k žádné nákaze, protože to by potom byla pohroma pro všechny strávníky. Paní vedoucí nám potvrdila, že práce v kuchyni je velmi náročná. Mnozí zaměstnanci, a to z velké části ženy, začínají směnu již v půl páté ráno.
V závěru naší návštěvy nám byly zodpovězeny otázky. Paní vedoucí byla vstřícná a sdělila nám, že můžeme za ní přijít pro recept na oblíbené jídlo. Rozloučili jsme s poděkováním a přáním, ať se jim všem daří a ať nám všem chutná.

E. Mastilová a K. Fölklová