První místo žákům ZŠ a MŠ Brno, Křídlovická 30b v soutěži Příběhy našich sousedů

První místo žákům ZŠ a MŠ Brno, Křídlovická 30b v soutěži Příběhy našich sousedů

DSC_9286Dne 31. března 2016 se ve společenském sále MČ Brno-střed uskutečnila slavnostní prezentace výstupů žáků brněnských škol, kteří se zapojili do projektu a soutěže Příběhy našich sousedů. Organizátorem této soutěže je občanské sdružení Post Bellum, které se zabývá zaznamenáváním a archivací vzpomínek pamětníků významných historických událostí. V tomto školním roce se zapojilo celkem dvanáct brněnských škol, jejichž týmy přivítala náměstkyně starosty MČ Brno-střed JUDr. Michaela Dumbrovská a koordinátorka pro vzdělávání Mgr. Magdalaena Benešová z občanského sdružení Post Bellum.

DSC_0083Základní školu na ulici Křídlovické zastupovali čtyři žáci – Veronika Danielová, Milka Latinovič, Ondřej Zoblivý a Petr Stejskal. Společně navštívili a nahráli vzpomínky paní Marie Danielové, která s rodiči prožila druhou světovou válku v obci Pánov. Vylíčila poutavě žákům své vzpomínky na pomoc rodiny partyzánům v okolí Velké Bíteše i následný zásah gestapa ve vesnici. Paní Danielová barvitě vylíčila i život v padesátých letech, kdy byl otec rodiny uvězněn.

DSC_0088Úkolem žáků bylo příběh zpracovat a připravit výstupy, které budou posouzeny odbornou porotou. Veronika Danielová na motivy vzpomínek své babičky napsala povídku. Milka Latinovič dramatické okamžiky při zásahu gestapa zpracovala ve formě komiksu. Ondřej Zoblivý a Veronika Danielová využili možnosti natočit za pomocí profesionálů v brněnském rozhlase reportáž.

DSC_0013Všichni žáci pracovali velmi svědomitě, o čemž rozhodla i porota při slavnostním zakončení projektu. Tým ZŠ Křídlovická pod vedením Mgr. Jitky Tiché získal první místo. Žáci měli ze svého úspěchu velkou radost. Důležitost svého počinu si však uvědomili o to více, když jsme byli informováni, že paní Danielová tento týden zemřela. Její vzpomínky však navždy zůstanou mezi námi i v oficiálním archivu projektu Paměť národa.

Mgr. Jitka Tichá