Rozhovor s panem učitelem Miléřem

Rozhovor s panem učitelem Miléřem

Pan učitel Miléř navštěvuje každý rok Keňu a pomáhá tamním obyvatelům, tento rok navštívil Edwina. Na naší škole vyučuje fyzikální praktikum, GLOBE a pracovní činnosti.

Dobrý den. Jak na vás Edwin působil?

S Edwinem jsem se sešel dvakrát, ale vždy jen krátce. Nejdříve v jeho škole a měsíc později u něj doma. Udělal na mě velmi dobrý dojem. Působil klidně, přestože zrovna v den návštěvy skládal ve škole zkoušky. Ředitelka školy mi potvrdila, že je to velmi hodný chlapec.

Měl Edwin z dárků radost?

Edwin měl z dárků samozřejmě radost. Dostal od naší školy kopací míč a velký glóbus. Ve volném čase hrává s kamarády fotbal, takže míč bohatě využije. Glóbus vzbudil zájem i u jeho tří sourozenců, a jistě se mu bude hodit při dalším studiu. Edwinova máma dostala sluneční vařič, ve kterém může za slunečného počasí připravovat jídlo, aniž by utrácela za dřevěné uhlí nebo petrolej.

Jak vypadá dům, kde bydlí?

Jejich dům je velice skromný. Myslím, že má tři malé místnosti (byl jsem jen v jedné).

Chtěl byste Edwina ještě někdy vidět?

Do Keni už asi budu jezdit pravidelně každý rok, protože tam rozjíždím projekty zaměřené na sázení stromů a obnovitelné zdroje energie. Edwina nejspíš znovu navštívím v červenci 2009.

4.října oslavil Edwin své 14.narozeniny.

Edwin je chlapec z Keni, kterého naše škola adoptuje již 4 roky. Narodil se 4.10.1994. Jeho matka se jmenuje Esther Mabera (1972) a otec David Arasa (1969). Edwin bydlí v Keni v městské části Kasarani se svou matkou, otcem a dvěmi sourozenci. David Arasa v současnosti nemá práci, protože byl dlouhodobě nemocný, a hledá ji.

Každý rok platí naše škola Edwinovi 7 200,- kč na školní uniformu, učebnice a pomůcky do školy. 900,- kč získá humanitní společnost Narovinu, která toto zprostředkovává, a 1 300,- kč se použije na další projekty v Keni. Pokud zbudou nějaké peníze z nákupu školních pomůcek, nakoupí se jídlo, které se potom předá jeho rodině. Tento rok se nakupovalo jídlo 2x, a to v létě a prosinci, protože po občanských nepokojích v Keni byla malá úroda, která nepokryla potřeby rodiny. V tomto školním roce se škola rozhodla, že bude Edwinovi platit také zdravotní pojištění, které činí 1 500,- kč. Toto pojištění zahrnuje léky proti malárii, základní lékařská péče a větší operace v případě potřeby.

Edwin každý rok škole posílá několik dopisů a vysvědčení. V Keni se žáci hodnotí 3x za rok procentuelně a jeho výsledky jsou dobré (tzn. 3).

Ester Topolářová IX.D