Studijně vzdělávací zájezd do Berlína

Studijně vzdělávací zájezd do Berlína

DSCF0979DSCF1034Operační program Vzdělávání pro konkurenceschopnost umožnil žákům naší školy absolvovat výuku německého jazyka přímo v hlavním městě Německa.
Výjezd do zahraničí, určený pro žáky 8. a 9. tříd, škola uskutečnila ve spolupráci s CK Školní zájezdy ve druhém prosincovém týdnu.
Co o zájezdu napsali sami žáci?

První den, v pondělí, jsme proseděli půl dne v autobuse. Někteří poslouchali písničky, další zase pořád spali a ti ostatní si povídali o různých věcech, co je napadlo. Po cestě do Drážďan jsme přibrali do autobusu ještě dvě další školy a s jejich žáky jsme si cestou skoro nic neřekli. V Drážďanech jsme se šli podívat po městě a po stáncích, které voněly po punčích a sladkých cukrovinkách. Měli jsme také chvilku rozchod na prohlédnutí vánočního trhu. Pak jsme se šli podívat do kostela a na malby. Hotel v Berlíně, kam jsme dorazili večer, byl na první pohled krásný. Byl nedaleko hlavního nádraží na Lehter Strasse. Jak jsme se ubytovali, šli jsme hned na večeři. Na výběr jsme měli vždy ze dvou a více jídel a to stejné bylo i se snídaní.

V úterý jsme ráno začali s výukou němčiny. Nejprve jsme psali rozřazovací test a potom nás rozdělili do dvou skupin. Nedlouho po obědě, který byl formou balíčků, jsme se přemístili do města. Naše první zastávka byla před budovou Reichstagu, dovnitř jsme se bohužel nedostali, protože pracovníci prý obdrželi špatný seznam lidí. Následně jsme se šli podívat na Braniborskou bránu a na Židovský památník. Dostali jsme se i k Červené radnici a na Alexanderplatz, kde někteří uskutečnili nákupy a jiní se šli podívat na město shora z  televizní věže. Cestou jsme mohli vidět několik univerzit.

Středeční odpoledne se neslo ve znamení odpoledního výletu do Postupimi, na zámek Cecielienhof a do parku zámku Sanssouci. Z Cecilienhofu jsme si odnesli poučení o Postupimské konferenci, která se zde v červenci 1945 konala. Zúčastnily se jí tři mocnosti a dohodly se na poválečném uspořádání Německa.

Ve čtvrtek ráno po snídani byla klasicky od 9 do 12 hodin výuka němčiny v našich skupinách a kolem půl jedné odjezd na další průzkum Berlína. Nejdříve jsme navštívili bunkr, který sloužil a pořád slouží k evakuaci, kdyby nastala nějaká havárie nebo válečná krize. Byly v něm zásoby jídla, dýchatelný a filtrovaný vzduch a lůžka pro 3 500 lidí na 14 dní. Poté jsme prošli muzeum historie Berlína a vyrazili jsme k Pamětnímu kostelu císaře Viléma. Po prohlídce kostela jsme měli asi hodinu a půl rozchod na náměstí Wittenbergplatz, kde byly vánoční trhy a také největší nákupní centrum evropského kontinentu KaDeWe – „Kaufhaus des Westens“. Po rozchodu jsme jeli autobusem k Charlottenburgu, kde jsme se s Berlínem rozloučili. V hotelu jsme si dali teplou večeři a pomalu jsme se začali chystat na páteční odjezd.

 V pátek ráno jsme se sbalili, nasnídali a vyrazili domů. Po cestě jsme se stavili ve městě Moritzburg. Tam jsme dostali volno jednu hodinu, abychom se podívali do zámku, kde byla výstava o pohádce Tři oříšky pro Popelku, která se tam točila. Mohli jsme se podívat, jak se pohádka natáčela, jaké šaty nosili herci a taky se dozvědět něco o režisérovi. Když jsme si prohlédli zámek, nastoupili jsme do autobusu a jeli domů. Tento zájezd do Německa se mi líbil a obohatil mi německý jazyk. Určitě bych si ho ráda někdy zopakovala.

DSCF0962 DSCF0964 DSCF0965 DSCF0966 DSCF0972 DSCF0976 DSCF0978  DSCF0984 DSCF0992 DSCF1007 DSCF1015 DSCF1021 DSCF1027 DSCF1030