Od roku 1993 je 22. březen ustanoven jako Světový den vody (World Water Day). V letošním školním roce jsme si ho připomenuli také na naší škole. Pro žáky druhého stupně bylo nachystáno třináct různých aktivit. Byla mezi nimi návštěva Přečerpávací vodní elektrárny Dalešice, exkurze do hráze Brněnské přehrady, návštěva exploratoria brněnské hvězdárny, různé terénní aktivity spojené s fotografickou dokumentací, výtvarné dílny a výroba a odpálení vodní rakety.
Jak jsme si tyto aktivity užili, si můžete prohlédnout na následujících fotografiích a videu.
Exkurze do hráze Brněnské přehrady
Ve středu 18. března 2015 se konal projektový den o vodě. Mohli jsme si vybrat, kam půjdeme či pojedeme. Já a Šárka jsme si vybraly exkurzi na přehradu. Sešli jsme se před školou v 8.30 hodin, pak jsme jeli tramvají číslo 1 a vystoupili jsme na zastávce ZOO. Prošli jsme se až k přehradě, pan učitel Žák nám řekl několik informací o historii Brněnské přehrady. Poté jsme vyšli po schodech nad hráz. Nahoře na nás čekal pan hrázný, který nám umožnil asi čtyřicetiminutovou prohlídku vodního díla. Navštívili jsme dvě strojovny a štolu pod přehradou. Po skončení jsme šli pěšky podél řeky Svratky na zastávku tramvaje a odjeli jsme zpátky do školy.
Panu hráznému děkujeme za jeho čas a ochotu.
Anna Urbánková, Šárka Máčalová, VIII.B
[wppa type=“content“ album=“145″]Any comment[/wppa]
Vodní raketa
Na oslavu Světového dne vody jsme se rozhodli odpálit vodní raketu. Jak již název napovídá, poháněná byla vodou a také stlačeným vzduchem. Pro konstrukci odpalovací rampy jsme využili desky ze starých lavic, které nám věnoval pan školník. Další komponenty byly běžně dostupný vodoinstalační materiál a autoventilky pro bezdušové pneumatiky. Rakety jsme vyrobili z pet lahví, na stabilizační křidélka stačil obyčejný karton. O to, aby vše dobře drželo, se postaraly metry různých lepících pásek. Do prvního zkušebního odpalu jsme si opravdu nebyli jistí výsledkem, ale ten téměř u všech překonal očekávání. Rakety létaly pěkně vysoko. Vyzkoušeli jsme různé varianty raket – s padákem, poháněné modrou „zonkou“, osazené kamerou. Akce se opravdu vydařila, líbila se také dětem z prvního stupně, které sledovaly odpaly raket z oken, a také spolužákům z druhého stupně, kteří se přišli podívat na hřiště.
Nasbírali jsme přes 10 GB foto a video materiálu, ze kterého Matěj udělal krátké, ale naprosto výstižné video, které je na konci stránky.
Mgr. Jiří Stibor
[wppa type=“cover“ album=“143″]Any comment[/wppa]
Výtvarné dílny
Z toho mráčku pršet asi nebude…
Jako ryba ve vodě ve vlnách a vlnkách
Ve výtvarné dílně Jako ryba ve vodě ve vlnách a vlnkách jsem maloval s holkami obrázek řeky. Nejprve jsme na velké plátno psali přísloví o vodě, potom jsme tam otiskovali razítka a pak jsme celý obraz vybarvovali světle modrou, zelenou, tmavě fialovou a modrou barvou. Na konci první části naší dílny jsme vyráběli náramky z korálků. Atmosféra byla velice dobrá, po celý čas jsme si pouštěli písničky.
Ve druhé části naší dílny jsme vyráběli živočichy, co žijí pod vodou. Já jsem udělal dvě hvězdice a jednu rybu. Na konci celého dopoledne jsem byl už unavený, ale lepil jsem s Bárou ryby na veliké modré plátno. Nakonec jsme nalepili i velikého delfína. A úplně nakonec jsme si všichni zahráli na tabletu soutěž Kahoot!, kdo z nás si nejlépe zapamatoval přísloví o vodě. Celý tento den byl úžasný!
Filip Ludvík, VII.B
Móda pro vodníky
Dnešní výtvarný den se mi moc líbil. Na začátku jsem si tužkou nakreslila návrh klobouku. Nápadů bylo spoustu, ale nevěděla jsem, který mám vybrat. Jako první mě na téma voda napadl klobouk ve tvaru lodě, ale ten by se velmi těžko realizoval. Podruhé mě napadl mořský svět, který už se mi zamlouval víc. Začala jsem tedy s kresbou všemožných mořských potvůrek (chobotnice, medúza, krab, mušle, mořská hvězdice, barevná rybka), korálů a kamenů. Vše jsem vymalovala oboustranně vodovými barvami. Pak přišel na řadu samotný klobouk. Po přeměření hlavy jsem si vystřihla kruh (temeno hlavy) a pruh papíru kolem hlavy, vše opět vybarvila a dohromady scvakla kancelářským koníkem. Nejtěžší na celé práci bylo sestavení všech částí klobouku dohromady. Mezitím jsem si nabatikovala dvě bílá trička, které jsme si měli všichni donést. Nakonec se mi vše vydařilo podle mých představ a jsem velmi ráda, že jsem si tuto dílnu vybrala, protože to bylo velmi příjemné odreagování.
Kristýna Navrátilová, VIII.B
[wppa type=“content“ album=“142″]Any comment[/wppa]
Proti proudu
Naše skupina se ve středu 18. 3. v rámci Světového dne vody vydala proti toku řeky Svratky až na Brněnskou přehradu, v hantecu zvanou Prygl. Naším cílem se stal Sokolák, kde byla vyhlášena vědomostní soutěž o přehradě. Dozvěděli jsme se například, že byla vybudována na 56. říčním kilometru řeky v letech 1936–1940 a že se na Sokolském koupališti nachází jeden z nejkrásnějších areálů pro plážový volejbal v České republice.
Mgr. Pavla Weissová, Mgr. Renáta Vídenská
Fontány a kašny města Brna
Sešli jsem se v osm hodin v učebně informatiky a povykládali jsme si o základních věcech k focení. Vidina slibovaného sluníčka nás táhla ven, tak honem utřít optiku a jde se. První „voda“ bylo jezírko na Špilberku. Krásně se v jeho hladině vše odráželo. Dále následovalo pozorování veverek v parku a přesun před JAMU. Tady byla kašna bohužel bez vody a také i všechny ostatní. Ještě stále jsou zazimované. Naštěstí jedna teče celoročně, a to na vyústění ulice Rašínovy na Moravské náměstí. Tam jsme se dosyta vyřádili. Dokonce nám vysvitlo i ono slunce. Nejsmutnější pohled byl na kašnu u průchodu z Běhounské na Rooseveltovu. Je tam po ní jen jáma v zemi. A také chudák Parnas na „Zelňáku“, úplně se ztrácí mezi haldami dlažebních kostek a pracovní techniky ve víru rekonstrukce. Každopádně kašen a pítek s pitnou vodou je po Brně celkem hodně a posouzení, jak se nám je podařilo nafotit, už je na Vás.
Mgr. Aleš Kottek
[wppa type=“content“ album=“139″ align=“left“]Any comment[/wppa]
Vodní tornádo – planetárium a exploratorium
Na projektový den naplánovaly paní učitelky Ščerbejová a Špičková program v brněnském planetáriu a exploratoriu. Od školy jsme vycházeli 7.30 h směrem na hlavní nádraží. Odtud jsme vyjeli tramvají č. 4 na náměstí Míru a vyšli jsme do hvězdárny a planetária. Na programu Příběh Sluneční soustavy nás zaujal celý výklad a exponáty, zejména vodní tornádo, větrný vír, meteorit a Foucaultovo kyvadlo. Nakonec jsme si nabyté vědomosti ověřili pracovním listem. Po cestě z hvězdárny jsme se vydali do Wilsonova lesa hledat studánky. O co dříve se nám podařilo nalézt obě studánky, o to déle nám trvala cesta zpět, neboť jsme dvakrát zabloudili. I přes to, že nám krokoměr napočítal přes 13 000 kroků, jsme byli ve škole o hodinu dříve, což nám umožnilo zúčastnit se odpalu vodních raket a napsat tento článek.
Martin Kovál a Filip Forman, VIII.B
[wppa type=“content“ album=“140″]Any comment[/wppa]
Přečerpávací vodní elektrárna Dalešice
V rámci mezinárodního dne vody připadajícího na středu 18. března se zájemci z osmých a devátých tříd mohli zúčastnit exkurze do přečerpávací vodní elektrárny Dalešice. Jeli jsme autobusem. K elektrárně jsme dorazili velice rychle. Přivítal nás pohled na jedinou sypanou hráz v České republice a vyrovnávací nádrž Mohelno nacházející se pod ní. Vedle hráze se nachází koryto, v případě potřeby lze odpustit vodu a pod ním dva kanály, jimiž lze nádrž vypustit úplně. Nepříjemné bylo, že jsme museli dlouho čekat, než započala prohlídka.
Přečerpávací elektrárna je vybavena čtyřmi francisovými turbínami, k nimž je přiváděna voda z vrchní nádrže trubkami s průměrem 6 m. Budova elektrárny je konstruována do oblouku podle původního plánu, který byl však v průběhu stavby změněn kvůli místnímu podloží. V elektrárně byl hluk, jenž se stupňoval, čím více jsme sestupovali do podzemí, kde se nachází větší část elektrárny. Před sestupem jsme byli vybaveni helmami kvůli bezpečnosti. Měli jsme možnost porovnat turbínu odstavenou s turbínou pracující, projít se strojovnou, nebo nahlédnout skrz sklo do kontrolní místnosti.
Další bod na programu byl výstup na nedalekou rozhlednu Babylón a procházka po hrázi samotné. Poté jsme zamířili do mohelenské hadcové stepi, což je unikátní kousek přírody vyznačující se středomořskou faunou a florou. Projížděli jsme kolem jaderné elektrárny Dukovany a slavětické rozvodny.
Ke škole jsme přijeli dříve, než jak bylo plánováno, čímž jsme výlet zakončili. Mně osobně se moc líbil a jsem ráda, že jsem se ho mohla zúčastnit.
Kadlová Renáta, IX. C
[wppa type=“content“ album=“141″]Any comment[/wppa]