Jakub Ondroušek: „Sudoku luštím téměř kdekoli….“

Jakub Ondroušek: „Sudoku luštím téměř kdekoli….“

Že nevíte, kdo je Jakub Ondroušek? Malá nápověda: naše škola (ještě před třemi lety seděl v našich lavicích), Sudoku (to je ta hra s 9×9 políčky), indické město Goa a jedna zlatá a jedna bronzová medaile. Jakub je letošní mistr světa v Sudoku a my jsme měli příležitost jej po návratu z daleké Indie trochu vyzpovídat….

Indické město Goa se veJakub Ondrousek dnech 14. až 17. dubna 2008 stalo dějištěm 3. mistrovství světa v Sudoku. Jak už bylo řečeno v úvodu, letošního mistrovství světa se zúčastnil i Jakub Ondroušek, bývalý žák naší školy – a byl více než úspěšný: získal hned dvě medaile: bronzovou v soutěži jednotlivců a v soutěži týmů dosáhl na příčku nejvyšší.

Jakubovi pochopitelně gratulujeme. Nedalo mi to, abych letošního mistra světa trochu nevyzpovídala…

Jak to všechno začalo. Jak jsi se dostal k luštění Sudoku?

😀 to je velmi netradiční otázka, tu jsem dostal jenom 1575937x Sudoku jsem poprvé dostal do ruky v lednu 2006, kdy mi můj děda dal knížku ze které jsem si vyluštil prvních pár tabulek s časy kolem 20 minut. Poté jsem o pár dní později na internetu objevil sudokuligu, kde jsem každý den hrál soutěžní tabulku. V únoru bylo v Brně otevřené mistrovství republiky, měl jsem čas tak jsem to šel zkusit a skončil jsem 30.

Zdá se tedy, že máš Sudoku v krvi… po pár dnech luštění rovnou na mistrovství… Máš představu, kolik jsi už za svůj život vyluštil Sudoku?

Takovou otázku dostávám prvně a když to zhruba počítám mělo by jich být určitě aspoň kolem 13-15 tisíc.

No počítáme-li že luštíš od ledna 2006 a teď je duben 2008… vychází mi to (hodně hrubým odhadem) tak na dvacet sudoku denně.

No já nechtěl přestřelit tak jsem si říkal, že 20 denně je tak akorát… jsou dny kdy jich vyluštím klidně i 50.

A existují vůbec dny, kdy na sudoku vůbec nesáhneš?

Ano jsou takové dny. Třeba o jarních prázdninách jsme byli s oddílem na horách a já za celou dobu nevyluštil jediné sudoku.

Neměls pak „absťák”? 😉

Ne den poté bylo mistrovství republiky a tam jsem si to vynahradil.

Bavme se teď o klasickém sudoku – tedy čtverec 9×9, žádné doplňující informace. Kolik je minimální počet zadaných čísel, aby se dané Sudoku dalo vyluštit?

Zatím se nenašlo sudoku, které by mělo méně než 17 čísel a pouze jedno řešení. Takže momentálně je potřeba mít zadáno alespoň 17 čísel. Ale v případě, že jsou dobře rozmístěny to může být kolikrát lehčí než když je zadáno třeba 25 čísel.

Ty jsi začal luštit Sudoku na konci základky… Kdy si myslíš, že se dá „začít“ s luštěním Sudoku? čísla 1 až 9 pozná i prvňák, ale předpokládám, že není zrovna moc prvňáků, co by luštili Sudoku…

Nevím těžko říct, myslím, že je to hodně individuální a těžko posouditelné moc si netroufám odhadnout nějaký věk, kdy děti můžou se sudoku začít. Chtěli jsme udělat pro děti sudoku kroužek v Lužánkách, kde by pod zkušenými luštiteli mohly rozvíjet své sudoku schopnosti, ale kvůli nulovému zájmu se žádný kroužek neotevřel. to je docela škoda…

Na druhou stranu… mluvíš o kroužku Sudoku… to skoro vypadá, že se luštění dá naučit, třeba jako hraní na kytaru. Je to pravda?

Částečně se určitě dá naučit. Hlavně naučit se vnímat čísla a efektivitu vyplňování tabulky. Protože třeba já se podívám na čtverec a během vteřiny odříkám čísla, která zde chybí zatímco spousta luštitelů počítá 1-9 a tím ztrácí čas.

Teď jsme se dostali ke způsobu luštění. Hodně lidí si píše na okraj nějaké poznámky, mezivýpočty… děláš to taky?

V klasickém sudoku ne. Jinak si „mezivýpočty“, neboli jak my sudokáři říkáme vpisky píšu u variant sudoku, které jsou hodně vzdáleny od klasického sudoku.

A propo, ostatní druhy Sudoku… můžeš nám prozradit, které z těch netradičních jsou tvými oblíbenci a které naopak vůbec nemáš rád.Mám rád třeba killer sudoku, greater than sudoku a typy, které zrovna nejsou u mě oblíbeny je například nepravidelné nebo mrakodrapy.

Že luštíš pod lavicí (a leckdy i na lavici), to vím. Kde všude luštíš? V letadle, na záchodě, v koupelně, v šalině …

No kromě té koupelny a záchodu asi skoro všude. Ale nejvíc asi doma na počítači a jinak, když je možnost tak opravdu téměř kdekoli.

Na první pohled se zdá Sudoku jako ryze pánská záležitost (Je to takové logické…). Luští Sudoku i holky/ženy?

Mně se to zase jako ryze pánská záležitost nezdá, i na mistrovství světa bylo asi 20 žen z 89 účastníků. A první mistryní světa se stala žena takže já myslím, že i holky/ženy luští sudoku.

Dají se na tvůj mistrovský titul ukecat „úlevy ve škole”?

No zatím moc ne, ale snažím se.. nebo ani ne spíš ukecat nějaký úlevy ale doufám, že mě to potom může pomoct při uzavírání známek

Díky za rozhovor a ještě jednou gratulujeme.