Návštěva ČMI

Návštěva ČMI

V pátek 26. 4. 2013 jsme s Klubem navštívili Český metrologický institut v Brně – Lesné. I přes relativně malé množství času, který jsme na návštěvu měli, jsme se dozvěděli spoustu zajímavých informací a díky velké vstřícnosti metrologů jsme také vstoupili do specializovaných laboratoří, kde jsme si nabyté informace mohli „osahat“. V oddělení teploty a vlhkosti jsme tak například viděli několik druhů teploměrů. A to od běžných až po bezkontaktní laserové teploměry.

V oddělení délky jsme viděli různé druhy délkoměrů, měřící mikroskopy a někteří z nás mohli zjistit přesnou tloušťku svého vlasu. Dokonce jsme si prohlédli nejpřesnější zařízení na světě na měření kruhových těles. Těchto zařízení je jen devět na světě (foto: modrý stroj Taylor Hobson).

A konečně v posledním oddělení hmotnosti jsme mohli na vlastní oči vidět vzácnost v podobě ETANOLU hmotnosti – 1kg závaží ze slitiny platiny a iridia. Tento náš český etalon má číslo 67 a pro zasvěcené fyziky je to něco jako korunovační klenoty. Další raritu, kterou jsme zhlédli, bylo závaží o hmotnosti jeden miligram.

V ČMI se nám všem moc líbilo, a proto ještě jednou chceme ČMI poděkovat za tuto příležitost a vstřícnost všech pracovníků, se kterými jsme se setkali. Fotky nás v akci a také zmiňovaných rarit najdete tady. [wppa type=“cover“ album=“49″][/wppa]

Děkujeme.