Sdružení Křídlo informuje

Sdružení Křídlo informuje

Naše škola oslavila 30leté výročí sametové relovuce akčně a žákům připravila opravdu zážitkový týden. A sdružení rodičů Křídlo se také podílelo. S laskavým přispěním rodičů jsme připravili dvě velké výstavy předmětů z doby bývalého režimu. První stupeň si vše prohlédl v malé tělocvičně a druhý stupeň pod dohledem „soudružek“ z Křídla ve studovně školy. Nejvíce asi všechny zaujal skládaný toaletní papír v původním obalu, který si mohli všichni osahat a popřemýšlet nad tím, jak se tento skvělý a často nedostatkový papír užíval. Další exponát v podobě vytáčecího telefonu mnohým žákům zamotal hlavu. Žáci byli vyzváni, aby z něho zavolali záchranku. Povedlo se to ve dvou případech, ale kreativita v užití telefonu byla neuvěřitelná. Žáci nás sice předčí v používání moderních technologií, ale pokud by přestala jít wifi a data, nevím nevím, jak by si poradili.

Zajímavé bylo rovněž povídání o výjezdní doložce do zahraničí a s ní související problémy pašování různých obyčejných věcí přes hranice. Žáci nechtěli věřit, že vycestovat do zahraničí nebylo tak samozřejmé jako dnes a co vše obnášela taková cesta, kterou ani nemohli absolvovat všichni. Úsměv vykouzlil cvičební úbor, psací stroj, který nemá „delete“, sodovka za 1 Kčs, notýsek pana učitele Stibora z první třídy a další zajímavé exponáty. Všem rodičům ještě jednou děkujeme za aktivitu a zapůjčené věci! Sešlo se jich opravdu hodně!

Nevím, jak toto výročí pojaly jiné školy, ale když povídám známým o všem, co se u nás děje, jsou překvapení a nadšení. Dobové oblečení, pionýrské šátky, papírové pytlíky na svačinu, chůze dokola na chodbách o velké přestávce, pionýrský slib, Internacionála znějící z učebny hudební výchovy i promítání na starém meotaru. Pamatujete?

Nicméně je potřeba si uvědomit, že věci a činnosti, které v nás nyní vyvolaly úsměv, úsměvné nebyly, když byly realitou. Věříme, že univerzalita, která totalitní režim provázela, je minulostí a již nikdy nepocítíme bezmoc a strach, který tu dobu provázel.

Sdružení rodičů Křídlo

[wppa type=“thumbs“ album=“347″]